Kredyt hipoteczny


Ze sporządzonego rankingu kredytów hipotecznych w lutym 2022r. wynika, że istnieje spora rozpiętość w wysokości oprocentowania, kredytów hipotecznych. Kształtuje się ono od 5,38 RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), aż do 8,3 % RRSO w różnych bankach. Kredyt hipoteczny udzielany jest zazwyczaj na maksymalny okres 30-35 lat. Kiedyś chyba tylko PKO BP SA udzielało kredyty hipoteczne na okres 40 lat. W obecnej sytuacji gospodarczej, należałoby do tego długoletniego zobowiązania podejść niezwykle ostrożnie i ocenić właściwie możliwości finansowe obecne i ewentualne w przyszłości.

Zdolność kredytowa

Na zdolność kredytową kredytobiorcy mają przede wszystkim wpływ: poziom dochodów, regularność i stabilność dochodów, a także obciążenia związane z kosztami utrzymania gospodarstwa domowego, wcześniejsze zobowiązania np. już udzielone kredyty i pożyczki. Banki wnikliwie oceniają zdolność kredytową kredytobiorców, jak również możliwość wniesienia wkładu własnego. Dzisiaj to warunek konieczny i wnioskodawca zobowiązany jest zapewnić we własnym zakresie 10% wartości kupowanej nieruchomości, a można powiedzieć, że normą jest raczej 20%. Z ewentualną możliwością ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń na pozostałe 10% wartości nieruchomości. Im wyższy wkład własny, tym warunki zaproponowane przez bank mogą być korzystniejsze dla kredytobiorcy.

Jakie kredyty hipoteczne oferuje Poznań?

Na pewno możliwości jest wiele. Poznań nie odbiega w tym zakresie od innych miast Polski, a jako że jest dużym miastem istnieje ogromna liczba ofert kredytowych. Można zapoznać się z ofertą bezpośrednio w placówkach poszczególnych banków, jak i w licznych instytucji finansowych, pośredniczących w tym zakresie. Od pośrednika można zazwyczaj uzyskać informację, na jakich warunkach można uzyskać kredyt hipoteczny w poszczególnych bankach, bez konieczności chodzenia od banku do banku. A warto się temu wnikliwie przyjrzeć, bowiem niska rata kredytu jest ważna, ale są jeszcze inne parametry rzutujące na koszt kredytu hipotecznego jak prowizja, ubezpieczenia czy dodatkowe zabezpieczenia kredytu. Co przy długoletnich zobowiązaniach pieniężnych jest niezwykle istotne.

Pomoc przy wyborze kredytu oferuje: your-choice.com.pl