Jak skutecznie wyczyścić dywan?


Dywany lubią szybko się brudzić. Od tego zresztą są, by chronić podłogę lub kafelki przed silniejszymi zabrudzeniami, dlatego logicznie rzecz biorąc same będą gromadzić w sobie kurz, pyłki, a czasem i resztki jedzenia, drobne śmieci oraz różnego rodzaju wylane substancje. Dywan powinien być czyszczony przynajmniej raz na kilka tygodni. Im intensywniej jest eksploatowany na co dzień, tym częściej zresztą powinno się go oczyszczać, bo ten zabrudzony nigdy nie będzie wyglądać estetycznie i nigdy nie zadba o wystrój wnętrza. Jak więc powinno wyglądać domowe pranie dywanów? Jak je przeprowadzić na własną rękę, by nie musieć oddawać dywanu do pralni i nie musieć za to płacić?

Od czego zacząć

Tak naprawdę pierwszym etapem prania zawsze jest… odkurzanie materiału. Nie wolno umieścić go w pralce, ani tym bardziej zalać wodą i zacząć prać go ręcznie, dopóki nie usunie się z jego powierzchni różnych widocznych, większych zabrudzeń. Dywan trzeba po prostu odkurzyć. Najlepiej zrobić to dwukrotnie albo nawet i trzykrotnie, w taki sposób przesuwając rękojeścią, by poruszać się zgodnie z naturalnym ułożeniem włókien. Nie wolno przeciągać ich w drugą stronę. Jeżeli natomiast dywan ma bardzo długie włosie, jeszcze przed użyciem odkurzacza można spróbować go wytrzepać. A co dalej? Kolejnym etapem będzie już oczywiście czyszczenie na mokro. Ten etap może zostać przeprowadzony w różnoraki sposób, w zależności od typu dywanu.

Pranie dywanów

Takie zwykłe pranie dywanów w pralce w niektórych przypadkach jest możliwe, ale niestety nie zawsze. Trzeba to sprawdzić. Należy zajrzeć do metki dołączonej przez producenta do dywanu, bo z niej właśnie pobierze się wszystkie kluczowe informacje – również i dane o tym, czy taki dywan można prać normalnie w pralce, a jeśli tak to w jakiej temperaturze i na jakim trybie. W sklepach występują też bardzo wygodne w użyciu środki, które są przeznaczone do tzw. prania dywanów na sucho. Spray należy rozprowadzić na wykładzinie, pozostawić na jakieś kilkanaście minut, a następnie odkurzyć jego pozostałość. Preparaty te na ogół mogą być stosowane na wszystkich odmianach dywanów.

Profesjonalne pranie dywanów oferuje: https://eco-blysk.pl/