Dlaczego tak drogo? Zawyżone rachunki za prąd


Prąd z roku na rok drożeje – o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Wszyscy płacimy coraz wyższe rachunki za energię elektryczną, jednak spora część z nas ich nagły wzrost zawdzięcza nie tylko pędzącej inflacji. Co może być przyczyną zawyżonych rachunków za dystrybucję prądu?

Błąd licznika

Licznik energii elektrycznej to podstawowe narzędzie pomiarowe dystrybutorów prądu, na podstawie którego wystawiają oni rachunki swoim klientom. Niestety, czasem zdarza się, iż licznik wykaże błąd – na przykład podwoi liczbę zużytych kilowatów na odczycie, choć fizycznie nie zostały one zużyte przez właściciela licznika. Wówczas taką nieprawidłowość należy zgłosić dystrybutorowi energii – mailowo lub telefonicznie (przez wzgląd na pandemię osobiste wizyty w siedzibie lub filii dystrybutora nie są zalecane).

Wadliwa instalacja elektryczna

Częstą przyczyną nagłego wzrostu zużycia energii elektrycznej jest wadliwa instalacja, która pobiera o wiele więcej kilowatów, niż pobierała pierwotnie. Jak sprawdzić, czy instalacja w budynku jest wadliwa? Bardzo pomocne mogą okazać się badania termowizyjne instalacji elektrycznej. Wykonują je elektrycy dysponujący odpowiednim sprzętem.

Kradzież prądu

Bywa i tak, że winnym zawyżonego rachunku jest ktoś, kto – mówiąc kolokwialnie – podpiął się pod licznik danego budynku bez zgody jego właściciela i wykorzystał energię elektryczną do własnych celów, nie płacąc ani nie informując o tym nikogo. Jest to przestępstwo, za które grozi odpowiedzialność karna, w tym także kara pozbawienia wolności. W przypadku, gdy dojdzie do kradzieży, sprawę należy zgłosić na policję. Należy również skontaktować się z dystrybutorem energii i poinformować o zaistniałej sytuacji. Z dużym prawdopodobieństwem dostawca prądu postara się wówczas rozwiązać kwestię zawyżonego rachunku z korzyścią dla klienta.

Ceny energii elektrycznej wciąż rosną. Nie można jednak wszystkiego zrzucać na karb podwyżek. Należy być czujnym oraz na bieżąco kontrolować stan licznika, jak również całej instalacji.

Sprawdź stan instalacji z: https://term-os.pl/